MEME KANSERİ TEDAVİSİ

Ana Sayfa » MEME KANSERİ TEDAVİSİ

* Ameliyat (cerrahi) yöntemleri : Meme kanserinin erken evresinde en etkin tedavi cerrahidir. Meme kanserinde cerrahi tedavi önerilenler, hastalıkları erken evrelerde olan ve ameliyatla kanserli doku tam olarak çıkartılabildiğinde yaşam şansı en yüksek hasta grubunu oluşturmaktadır. Tümörün büyüklüğü, yeri ve mammografideki görünüm ameliyatın boyutunu belirlemektedir. Tümör küçük ve başlangıç evresinde ise memenin sadece küçük bir bölümünün alınması yeterli olabilmektedir. Aynı durumda ikinci bir seçenek daha vardır. Bu da memenin cildi ve meme başı korunarak içinin boşaltılması ve aynı seansta yeni meme yapılmasıdır.  Meme kanseri cerrahisi meme koruyucu cerrahi ve diğer cerrahi yöntemler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Meme koruyucu cerrahi memenin tümü yerine bir kısmı alınarak uygulanan bir tedavidir. Bu teknikte koltuk altı lenflerin biyopsisi ve ameliyat sonrası radyasyon tedavisi gerekebilir. Diğer cerrahi yöntemler ise memenin tümünün alınmasıdır. Memenin tümü alınırken uygun olanlarda meme başı ve derisi korunup içi tamamen boşaltılabilir. Bu son seçenekte yeni meme yapılır. Bu yöntemde gerekiyorsa koltuk altı lenfleri biyopsisi yapılabilir.

* İlaç (kemoterapi): Ameliyat sonrası tümör dokusunun patolojik incelemesinde saptanan tümör özelliklerine bakılarak kemoterapi kararı verilir. Cerrahi yapılan hastalarda gözle görünen kanserli doku çıkarılmaktadır. Bu hastalarda kemoterapi, radyolojik yöntemlerle  saptanamayan mikroskopik düzeyde kalmış olabilecek kanser hücrelerinin yok edilerek hastalığın nüks etmesini önlemek amacı ile verilmektedir. Cerrahi yapılamayan hastalarda ise hastalığın ilerlemesinin durdurulması, tümörün küçültülmesi amacıyla kemoterapi verilmektedir.

* Işın (radyoterapi): Ameliyat sonrası tümör dokusunun patolojik incelemesinde saptanan tümör boyutu ve tutulan lenf nodu sayısına bakılarak karar verilir. Memesinin tamamı alınmayan (meme koruyucu cerrahi yapılan) hastaların hepsine ameliyat sonrası radyoterapi verilmesi gerekmektedir.

* Hormon Tedavisi: Bazı meme kanseri hücreleri, içerdikleri hormon reseptörleri (algılayıcıları) aracılığı ile dişilik hormonu olan östrojene duyarlı olabilir, östrojen hormonu bu kanser hücrelerinin büyümelerine ve artmalarına neden olabilir. Hormon tedavisinde amaç, bu şekilde östrojen reseptörü içeren ve bu hormona duyarlı olan kanser tiplerinde, östrojen etkisinin ortadan kaldırarak kanserin gelişmesinin önlenmesidir. Bu amaçla günümüzde kullanılan ilaçlar uzun süreler (üç-beş yıl) ağız yolu ile alınırlar.

* Alternatif Bitkisel Tedavi: Her evrede uygulanabilir. Tıbbi tedavilerin yanında, bitkisel sıvı ekstraktlar ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitkisel destek kullanılmalıdır. Bitkisel tedaviler, Fitoterapi’nin bilimsel esaslarına uygun olarak ve onkolojik tedaviler de dikkate alınarak uygulanırsa, hastaya hastalıkla savaşması için çok önemli bir destek teşkil ederler. Bu nedenle, sırası ile ameliyat, kemoterapi ve bitkisel destek tedavileri bir disiplin içinde uygulanır ise ve ilgili doğal koşullar uygun ise hastalıktan kurtulmak mümkün olabilir.

Çok Okunanlar

Mide Kanseri Hakkında Sorular – Cevaplar

Mide Kanseri Hakkında Sorular – CevaplarMeme kanseri nedir? Meme, süt bezleri ve burada üretilen...

Ökse Otu (Viscum album)

Ökse Otu (Viscum album)Ülkemizde bol miktarda yaşayan asalak bir ağaç...

Geven Otu (Astragalus microcephalus)

Geven Otu (Astragalus microcephalus)Ana vatanı Çin olan bu bitkinin kökü özellikle...

Zakkum (Nerium oleander)

Zakkum (Nerium oleander)Zehirli bir bitkidir. Bir çiçeğinin bir insanı...

Misvak (Salvadore persica)

Misvak (Salvadore persica)Misvak, İslam ülkelerinde uzun yüzyıllar boyu diş...

Sponsorlar

immunat logo           Life Med Logo